Fatma Aydın / Cake Designer:

Uzun yıllar bankacılık sektöründe çalıştı. Hayalindeki mesleği yapmak amacıyla bankacılık sektöründen ayrıldı. Alanında uzman şefler ve eğitmenlerden çeşitli eğitimler alarak eşiyle birlikte 2009 yılında Fatoş Butik Pasta'yı kurdu.

 

Fatma Aydın, daima kendisini geliştirmeyi ve en mükemmelini tasarlamayı ilke edindi. Butik Pastacılık alanında yılların getirdiği tecrübe, bilgi ve birikimin yanında dünyaca ünlü Amerikalı pasta sanatçısı ve eğitmeni Kaysie Lackey'den ayakta pasta yapımında iskelet oluşturma ve bir çok tekniği öğrendi. Yine dünyaca ünlü İtalyan butik pasta şefi ve figür modelleme ustası Molly Eleonora Coppini'den modelleme konusunda eğitim aldı.

 

  

Kaysie Lackey ile birlikte                                        Molly Eleonora Coppini ile birlikte

 

 

Fatoş Pasta:

Size özel olarak butik pasta, kurabiye ve cupcake ürünleri tasarlayarak hayallerinizi gerçeğe dönüştürüyor.

 

Web sitemizdeki ürünlere bağlı kalmadan tamamen sizlerin istekleri doğrultusunda yeni bir ürün tasarlayabileceğimiz gibi, web sitemizdeki mevcut ürünlerimizden sipariş verebilir veya ürünler üzerinde renk ve model değişikliği yapabilirsiniz.

 

Fatoş Pasta, doğum günü, nişan, nikah, düğün, kına gecesi, baby shower, diş buğdayı, hoş geldin bebek, özel gün vb. organizasyonlarınızda davetlilerinize ikram edeceğiniz göze ve damağa hitap eden butik pasta, kurabiye ve cupcake ürünleriyle sizin yanınızda.

 

 

Ürünler ve Hijyen: 

Fatoş Pasta, mamullerinde  endüstriyel ürünler, katkı maddeleri ve yağlı kremalar kullanmamaktadır. Kullandığı tüm ürünler Tarım Bakanlığı izinlidir, doğaldır ve 1.kalitedir. Pasta kreması olarak krem şanti ve hazır kremalar yerine doğal ürünlerden hazırlanan ev yapımı pastacı kreması kullanmaktadır.

 

Tüm ürünler bir annenin çocuğuna gösterdiği titizlikle ve hijyenik şartlarda hazırlamaktadır.

 

 

Sık Sorulanlar:

 

Siparişimi Kaç Gün Önceden Vermeliyim?

Ürünlerimizi sizlere en taze ve en lezzetli bir şekilde sunabilmek için sipariş sonrasında sizlere özel olarak hazırlıyoruz. Stokta ürün bulundurmuyoruz. Dönemsel yoğunlukları da göz önünde bulundurarak siparişinizi en az 3-4 gün önceden bize bildirmenizi öneriyoruz.  

 

 

Süslemede Kullanılan Malzemeler Yenilebilir mi?

Evet yenilebilir. Ürünlerimizin süslemesinde kullanılan şeker hamuru en kaliteli “Şeker&Sugar” markasıdır. Renklendirmede kullanılan ürünler (“Wilton” ve “Fo” markalı) yurt dışından getirilmektedir. Doğaldır ve Tarım Bakanlığı izinlidir.

 

Siparişimi Nasıl Verebilirim?

Siparişinizi telefonla 0537 617 54 35 nolu numaradan, mail yoluyla info@fatospasta.com 'dan veya web sitemizde ilgili ürünün detayında “Sipariş ver” butonuna tıklayarak verebilirsiniz.

 

Ürünlerinizin Teslimatını Nasıl Yapıyorsunuz?

Pastalar ve krema dolgulu cupcakeler: Sarsıntıya ve ısıya karşı hassas ürünler olduğu için teslimatları tarafımızdan yapılmakta olup sadece İstanbul iline ve İzmit’in Gebze ilçesine teslimatımız vardır.

 

Kurabiyeler ve krema dolgusuz cupcakeler: Türkiye’nin her yerine kargo ile gönderilebilmektedir. Gönderim esnasında oluşabilecek hasarlı ürünlerin mağduriyet oluşturmaması için ürünler sarsıntıya karşı takviyelerle desteklenmekte ve fazladan 2-3 ürün hediye edilmektedir.

 

Ödemeyi Nasıl Yapabilirim?

Ödemeyi havale/eft yoluyla yapabilirsiniz. Kredi kartı ile ödememiz yoktur.

 

Ürünlerinizin Saklama Koşulları ve Dayanma Süreleri Nedir?

Pasta ve krema dolgulu cupcake gibi ürünler krema içerdiğinden dolayı buzdolabında saklanmalıdır. 2 gün içerisinde tüketilmesi önerilir.

 Kurabiyelerin kuru ve serin bir ortamda dayanma süreleri 2-3 haftadır. Buzdolabında saklanmasına gerek yoktur.

 Krema dolgusuz cupcakeler ise kuru ve serin bir ortamda saklanmalı ve 3-4 gün içerisinde tüketilmelidir.